Tıbbın şüphesiz en teknolojiye açık ve başarılı gelişmelerinin yaşandığı dallarından birisi olan tüp bebek teknolojileri hakkında, birçok yanlış efsanevi öykü üretilmiştir. Gelin bu mitlerden bazılarını örneklerle daha yakından inceleyelim:

Tüp bebek tedavisi sadece en son çare olarak uygulanır. 

Yanlış. Tüp bebek tedavisi; iki taraflı tüp tıkanıklığı, şiddetli erkek infertilitesi ve ileri kadın yaşı gibi durumlarda ilk seçilecek infertilite tedavi seçeneğidir.

Tüp bebek tedavisi tüm infertilite problemlerine çare olabilir.

Yanlış. Tüp bebek tedavisi, infertilite tedavisinin  ovülasyon indüksiyonu intra-uterin inseminasyon-aşılama gibi bir tedavi seçeneğidir. Örneğin; non-obstrüktif azoospermi gibi hiç sperm elde edilemeyen erkek infertilitesi olgularında, testisten testiküler haritalama-mapping işlemi sonrası alınan biyopsilerde dahi spermin bulunamadığı veya, prematür over yetmezlikli kadınlarda tüm tedavi uygulamalarına rağmen yumurta elde edilemediği durumlarda, çiftlere kendi hücreleri ile gebelik sağlama olanağını sunamaz. Tabii bu durum yine tüp bebek teknolojileri içinde olan sperm veya yumurta bağışı ile aşılabilse de, ülkemizde bu tedavi seçeneklerini uygulamamız yasal olarak olanaklı değildir.

Tüp bebek tedavisi sadece zengin çiftlere uygulanabilir.

Yanlış. Göreceli olarak pahalı bir tedavi olan tüp bebek tedavisi, yıllar içinde teknolojik maliyet azaldıkça ucuzlama eğilimine girmiştir. Örneğin kalp cerrahisi, eklem protezi gibi tıbbi işlemlere göre şu anda bile ucuz bir tedavidir. Başarı şansı daha yüksek olduğundan, diğer infertilite tedavileri ile başarı ve gider açısından karşılaştırıldığında, tüp bebek tedavisinin gebeliği elde etme maliyeti düşünüldüğünde diğer  infertilite tedavilerine göre daha hesaplı olduğu bile söylenebilir.

Tüp bebek tedavisi yalnızca genç hastalara uygulanabilir.

Yanlış. Ülkemizde uygulanmasa da, tüp bebek tedavileri ile yaşlı post menopozal kadınlarda, donör-yumurta bağışı uygulamaları ile gebelik olanağı sağlanmaktadır.

Tüp bebek tedavisi tüm olgularda başarı sağlar.

Yanlış.  Tüp bebek tedavisi ile başarı % 45-50 olguda sağlanmaktadır. Başarı; kadın yaşı, infertilite nedeni, sperm özellikleri, hormonal durum gibi birçok değişkene bağlıdır.

Tüp bebek tedavisi hastaneye yatmayı gerektirir.

Yanlış. Tüp bebek tedavisi günü birlik bir tedavidir. Yumurta toplanması ve transfer sonrası bir süre izlenildikten sonra, hasta evine dönebilir

Tüp bebek tedavisi her zaman ikiz-üçüz gibi çoğul gebeliklerle sonuçlanır.

Yanlış. Özellikle genç kadınlarda transfer edilen embryo sayısının azaltılması giderek yaygınlaşmaktadır. İskandinav ülkelerinde nerede ise rutine giren tek embryo transferi de giderek rutine girmektedir. Ülkemizde de halen geçerli olan yönetmeliğe göre, 2 embryodan fazla transfer etmek yasaktır. Tüm bu önlemler, gebelik olasılığını düşürmeksizin çoğul gebelik oranlarını belirgin olarak düşürmüştür.

Tüp bebek tedavisi sonrası doğan bebeklerde doğumsal anormallik riski artmaktadır.

Yanlış. Çok büyük anormallik oranında kendiliğinden olan gebeliklere göre çok hafif bir artış (1.3 kat) vardır. Bu; tüp bebek gebeliği sonrası doğan 12 bebekte 1 anomali görülürken, kendiliğinden olan gebeliklerden doğan 15 bebekte 1 anomali görülmektedir anlamına gelir. Bu oran çok düşüktür. Ayrıca bu durumun, özellikle infertilitenin doğasından kaynaklanan ve infertiliteye neden olan sorunların çiftlere yüklediği bireysel değişkenlerden de kaynaklandığını gösterir birçok çalışma da vardır.

Tüp bebek tedavisi devlet ve sigorta kapsamındadır.

Yanlış. Hiçbir zaman özel sigorta kapsamında olmayan tüp bebek tedavisi, 2005 yılından itibaren devlet ödeme yardımı içine alındı. Başlangıçta, tedaviye verilen işlem yardımı daha fazla ve verilen ilaçların % 80’ i devletçe karşılanırken, günümüzde sadece daha ucuz olan ilaçların % 80’ inin devletçe karşılandığı, daha pahalı ilaçlar kullanılırsa daha fazla ilaç farkının çıktığı ve işlem katkısının da giderek azaltıldığı bir döneme geçilmiştir. Bu katkıyı kurul raporu ile almak için, yapılması gereken bir dizi bürokratik ve tıbbi işlem vardır.

Tüp bebek tedavisi tehlikelidir.

Yanlış. Tüp bebek tedavisi tehlikeli olmadığı gibi, gerçekte güvenli bir yöntemdir. Şiddetli ovaryan hiperstimülasyon gibi ciddi yan etkiler bile % 1-2 olasılıkla görülmekte ve bu yan etki oranları da giderek azalmaktadır. Kaldı ki bu tip sorunlar görülseler bile, yakın bir takip ile gerilerler.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar   

#1 nurane 26-12-2014 19:58
merhaba. ben sizi azerbaycandan rahatsiz ediyorum.benim ablamda 2 kes sezarye olmus. simdi 3 kes gebeliyi var. ama bu kes ekiz (tup bebek) bebekdi. bu gebelik onun hayati icin tehlikeli olmazmi. ?? sualimi cebablandirmagi nizi rica ediyorum cebablandirdigi niz icin onceden tesekkur ederim.
Alıntı
#2 Dr. Muammer DOĞAN 28-12-2014 18:04
Alıntılandı nurane:
merhaba. ben sizi azerbaycandan rahatsiz ediyorum.benim ablamda 2 kes sezarye olmus. simdi 3 kes gebeliyi var. ama bu kes ekiz (tup bebek) bebekdi. bu gebelik onun hayati icin tehlikeli olmazmi. ?? sualimi cebablandirmaginizi rica ediyorum cebablandirdiginiz icin onceden tesekkur ederim.

Mail ile sorunuza cevap verdim.
Saygı ile.
Doç. Dr. Muammer Doğan
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
İzmir cad. 33/4 Kızılay-ANKARA
0 / 312 / 4198838 – 4198747
www.muammerdogan.com/
https://www.facebook.com/drmuammerdogan
https://twitter.com/drmuammerdogan
Alıntı
#3 Mehtap CABI 22-08-2017 18:41
Merhaba, Era testi için fiyat paylaşabilir misiniz? Testin başarı oranı ne kadardır?
Alıntı
#4 Dr. Muammer DOĞAN 25-08-2017 11:31
Alıntılandı Mehtap CABI:
Merhaba, Era testi için fiyat paylaşabilir misiniz? Testin başarı oranı ne kadardır?

ERA testini tüp bebek tedavisinde belli gerekçelerle uyguluyoruz (sitedeki ilgili bölümde ayrıntısını okuyabilirsiniz ). Daha ayrıntılı bilgi için, beni iletişim telefonlarımdan arayabilirsiniz.
Saygı ile.
Doç. Dr. Muammer Doğan
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
İzmir cad. 33/4 Kızılay-ANKARA
0 / 312 / 4198838 – 4198747
www.muammerdogan.com
www.facebook.com/.../
twitter.com/drmuammerdogan
Alıntı