Gebenin karın duvarı katları ve rahimi kesilerek, bebeğin karın yolundan eşi ve zarları ile birlikte doğurtulmasını tarif eder. Bu operasyon normal vajinal doğum eylemi başlamadan, önceden planlanan bir zamanda yapılırsa elektif sezaryenden bahsedilir. 
Baş- anne kemik çatı uyumsuzluğu, bebek eşinin erken ayrılması (ablatio plasenta) veya yerleşim bozukluğu (plasenta previa), bebeğin doğumun sonlanması öncesi sıkıntıya girmesi (fetal distres), önceden rahime cerrahi bir kesi yapılmış olması (eski sezeryan, miyomektomi), önde gelen bebek kısmının normal doğum için uygun olmaması (makadi geliş, yan geliş), gebeliğin hemen sonlanmasını gerektirir problemlerin varlığı (şiddetli hipertansiyon-preeklampsi-eklampsi, kordon sarkması) ve bazı diğer gebelik durumlarında (Rh/rh-kan uyuşmazlığı, diyabet ve iri bebek, rahim ağzı kanseri veya açılmaması vb.) doğum sezaryen ile gerçekleştirilmelidir. Sezaryen öncesi muayene ve ultrasonografi ile fetusun duruşu, eş-plasentanın yerleşimi ve tahmini fetal ağırlık saptanmalıdır. Gebede kansızlık-anemi veya operasyonda kanama riski varsa, önceden kan hazırlatılmalıdır. Damar yolu ile koruyucu antibiyotik yapılır. Anestezi genel, spinal veya epidural yollardan yapılabilmektedir. Yapılacak anestezinin seçimi anestezi uzmanı ile birlikte yapılmalıdır.Sezaryen operasyonu sırasında; karın duvarı çoğunlukla enlemesine, nadiren orta hatta-boylamasına kesilir. Rahim kesilip bebek, başı veya ayakları ile doğurtulur.

ei 1987

szry1-1-300x85

Rahim kesisi ve bu kesiden bebeğin başı ile doğurtulması

 

szry2

Rahim kesisinden bebeğin başı ile doğurtulması

 

vj4-1

Operasyonun sonunda; kanama kontrolü ve karın içi temizliği yapılır, ve karın duvarı anatomisine uygun dikilerek kapatılır. Sezaryen sonrası annede; infeksiyon, yara yeri iltihaplanması, kanama, pıhtılaşma (tromboemboli-en risklisi akciğerde gelişenidir.), ateş gibi sorunlar görülebilir. Bebekte ise; yeni doğan ıslak akciğeri (wet lung), yeni doğan pnomonisi, geçici sık soluma (takipne) gibi problemler olabilir.

 

505

 

 

 

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile