Rahmin en sık görülen iyi huylu tümörleri olan myomlar; rahim ve rahim ağzında oluşan, ve rahmin düz kas dokusundan gelişen kitlelerdir. Çok küçük milimetrik boyutlardan, tüm karnı doldurup göbek hizasına kadar büyümüş boyutlara dek değişik boyutlara olabilirler. Rahmin (uterus) her yerinde saptanabilirler. Tüm kadınların % 10-15′inde değişik boy ve sayıda, belirti veren veya vermeyen myomlara rastlanabilir. En sık 35-45 yaş arası kadınlarda görüür. Adölesan döneminde nadiren görülürler. Myomun büyüme potansiyeli kişi menopoza girdiğinde durur, hatta myom  menopoz döneminde küçülmeye başlar. Myomlarda kanser gelişme riski 1/10.000 kadardır ve pratikte myomların habisleşmediği kabul edilir. Ama menopozdan sonra myomda ani ve hızlı bir büyüme saptanması, tetkiki gerektirir bir durumdur. Çoğunlukla bu durumda rahim operasyonla alınmaktadır.Myomların sayısı, büyüklükleri ve büyüme hızları kadından kadına değişmektedir.

Fibroids-In-Uterus

Myomların büyümesi östorojen ve diğer kadınlık hormonlarına bağlı olduğundan, küçük bir myom menopoza girinceye dek yakınma vermez veya çok büyük boyuta gelmezken, büyük myomlar uzun dönemde çoğunlukla yakınma ve bulgu verirler. Doğurganlık çağındaki kadınlarda myomu çıkarılsa bile, menopoza kadar yeni myomların tekrar çıkma olasılığı her zaman akılda tutulmalıdır. Bu nedenle yakınma vermeyen ve özellikle de doğurganlık döneminde olan kadınlardaki myomlarda beklemek ve eğer kişi de istiyorsa gebeliğe ve doğuma yönelik plan ve tedavilerde yoğunlaşmak daha akılcı olacaktır.

NEDEN; Kesin neden belli değildir. Sorumlu tutulan bazı nedenleri özetlersek;

Genetik Nedenler 

Özellikle anne, teyze, kız kardeş gibi anne tarafındaki birinci derece akrabalarında myom olan kişilerde, myom görülme sıklığı daha fazladır.

Etnik köken ve ırk 

Zencilerde beyaz ırka göre görülme sıklığı yaklaşık 10 kat artmıştır.

Östrojen hormon düzeyindeki artışlar

Östrojenin (kadınlık hormonu) myomları büyüttüğüne inanılmaktadır. Örneğin; gebelik döneminde myomların artmış östrojen düzeyine bağlı olarak büyümesi ve menopozda östrojen azalması ile myomlarda küçülme olması bu teoriyi destekler.

TİPLERİ

Submüköz myomlar: Rahmin içi boşluğuna doğru büyürler.

İntramural myomlar: Rahim kasının olduğu orta tabakada büyümüşlerdir. En sık görülen myom tipidir.

Subseröz myomlar: Rahmin dış tabakasında gelişirler. Rahmin dışında karın içi boşluğuna doğru büyümüşlerdir.

webmd rf photo of illustration of fibroids

Myom tipleri

 

princ rm photo of fibroid in uterus

Submüköz myomun histeroskopik görüntüsü

 

myo2

 

BELİRTİLER

Çoğunlukla belirti vermezler. Başka nedenle yapılan jinekolojik muayenelerde tesadüfen saptanırlar. Büyüklüklerine bağlı olarak;karında şişlik ve büyüme, sık ve fazla adet kanamaları ve sonucunda kansızlık, sık idrara çıkma veya idrar kaçırma, cinsel ilişkide ağrı, adet dönemi dışında ara kanamalarının görülmesi, aralıklı olarak özellikle aşağı-pelvik bölgeye giren delici veya künt karakterde ağrılar, tüplerin rahimle ilişkisini bozarak veya döllenmiş embryonun rahme tutunma olasılığını azaltarak neden oldukları kısırlık-infertilite, bağırsaklara baskı yaparak neden oldukları pasaj yavaşlamasına bağlı kabızlık, rahim içi boşluğunda düzensizlik yapıyorlarsa gebe kalmada sorun veya gebe kalınsa bile gebeliğin devamına engel olarak düşük olması veya bunun tekrarlayan gebelik kayıpları şeklinde yinelemesi gibiproblemler görülebilmektedir. 

TANI    

Sadece jinekolojik muayene ve transvajinal ultrasonografi ile % 100’ e yakın tanı konulabilmektedir. Kesin tanı konulamayan veya özellikle menopoz sonrası hızlı büyüyen olgularda pelvik MR istenmesi gerekebilir. Submüköz myom şüphesi olan olgularda HSG (rahim filmi) sonohisterografi veya histeroskopi yapılması gerekir.  

TEDAVİ

Çoğu myomda tedavi gerekmez. Ama yakınma nedeni olan, doğurganlığı etkileyebilecek büyüklükteki veya habisleşme şüphesi taşıyan olgularda tedavi gereklidir. Ağrı, basınç hissi, düzensiz ve aşırı kanama yakınmaları yapmayan, tıbbi bir probleme neden olmayan küçük myomlarda, özellikle de kişi doğurganlığını tamamlamamışsa; myomdaki boyut değişiklikleri ve yakınmaları değerlendirmek için, 6 ay aralarla kontroller yapılması daha uygun olacaktır. 

Tıbbi tedavi

GnRH-analogları geçici menopoz durumu yaratarak, myomları küçültseler de, uzun süreli kullanımlarında kemik erimesi, vajinal kuruluk ve sıcak basmaları gibi menopozal bulgu ve yakınmalara neden olurlar. Bu grup ilaçlar; cerrahi tedavi öncesi myomları küçültmek, operasyon sırasındaki kanamayı azaltmak, kansızlığı olan ve kanayan hastanın kanını normale getirip sonra operasyona almak için zaman kazanmak amacıyla ve kısa süreli verilirler.  

Cerrahi tedavi

wwwwwww

 

Yakınmalara neden olan, veya hızlı büyüyen myomlarda cerrahi tedavi ön planda düşünülür. Cerrahi tedavi seçeneklerini ve özelliklerini özetlersek;

Myomektomi

Myomun rahim duvarından sıyrılarak çıkartılması işlemidir. Özellikle doğurganlığını tamamlamamış olgularda tercih edilir. Çok büyük olup laparoskopi ile çıkarılamayacak özellikteki myomlar, karın açılarak yapılan abdominal  myomektomi ile çıkarılırlar. Ama çoğu olgulaparoskopi ile kolayca çıkarılacak özelliklere sahiptir. Myomektomi yapılmış olguların gebeliklerinde doğum sezaryenlegerçekleştirilmelidir.

lapa

Submüköz myomların myomektomisi ise histeroskopi ile yapılır.

 

lapa2

 

Histerektomi (Rahim alınması)

Hızlı büyüyen, yakınmalara yol açan myom varlığında ve hastada doğurganlık çağını tamamlamışsa radikal bir yöntem olarak rahim alınabilir.  

 Uterin arter (rahim atardamarı) embolizasyonu (tıkama işlemi)

Myomektomi ve histerektomiye alternatif, modern bir tedavidir. Bu tedavi öncesi hastanın pelvik MR ile incelenmesi, myomların sayısı ve yeri konusunda daha ayrıntılı bilgi vereceği için gereklidir. İşlem; jinekologun önerisi ve planlaması sonrası, girişimsel radyolog tarafından lokal anestezi altında yapılır. Kasık bölgesinden kateterle rahim atardamarına girilir ve bu damarlara küçük tıkayıcı materyaller yerleştirilir. Damarların tıkanması myom beslenmesini azalttığından, zamanla myomda küçülme izlenmektedir. İşlem sonrası, % 80-90 oranında kanama ve ağrıda azalma görülür. Doğurganlığı olumsuz etkilemediğine inanılsa da, halen bu konuda kesin karar verdirecek bilgi birikimi oluşmamıştır. Nadiren infeksiyon ve rahmin alınmasını gerektirir büyük komplikasyonlara rastlanılır.

hhhhhh

Uterin arter embolizasyonu

 

 

Myoliz ve kriomyoliz

Myomektomiye ve histerektomiye alternatif tedavilerdir. Myoma özel cihazlarla ve çoğunlukla laparoskopi eşliğinde girilerek, kriyomyolizde (myom dondurulması)  -196 derecelik sıvı nitrojen ile myom dokusu dondurulurken, myolizde; yüksek frekanslı elektrik akımı veya lazer ile myom bir nevi dağlanmaktadır. Her iki teknikte de myom dokusu kanlanması azalır veya tamamen kesilir. Zamanla myomda küçülme, yakınmalarda azalma ve kaybolma görülür. Her iki işlemde işlem sonrası rahimde nedbe dokusu ve infeksiyon gelişmesi görülebildiğinden, sonraki gebeliklerde ciddi komplikasyonlar olabilir. Bu nedenle her iki teknikte küçük myomlarda ve gebelik düşünmeyen olgularda uygulanmalıdır.

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar   

#1 zeynep 30-09-2014 13:52
Hocam merhaba. 33 yaşındayım bebek istiyoruz. Hsg sonucumda sağ tüpüm tıkalı çıktı.Ofis hsg de ise baya uğraşıp bakabildiler kateterle baktılar. senin rahim şeklin farklıymış ama önemli değil normal hsg bulguları dedi doktor. Amh testim 1,80 fsh ım 9,83 çıkıyor. Transvaginal usg de endometrium kalınlığı 4,5 mm. Sol overde solid mural nodülü olan 21,5x13,5 mm boyutunda komplike kist izlendi. Sağ over normal.Neovaskü larizasyon izlenmedi. Korpus Posteriorda 21,5x14 mm boyutunda subseröz myom var deniyor. Pelvik mr çektirmemi söyledi doktor. Bu kistime daha önce çikolata kisti demişlerdi. Tümor markerlarım şöyle;
Afp 1,52.
ca-125: 25,4.
ca 15-3: 5,3
ca19-9: 8,9
CEA: 0,90
Hocam bu durumda ne yapmalıyım? Bebek şansım nasıl? Sevgiler....
Alıntı
#2 Dr. Muammer DOĞAN 02-10-2014 06:36
Alıntılandı zeynep:
Hocam merhaba. 33 yaşındayım bebek istiyoruz. Hsg sonucumda sağ tüpüm tıkalı çıktı.Ofis hsg de ise baya uğraşıp bakabildiler kateterle baktılar. senin rahim şeklin farklıymış ama önemli değil normal hsg bulguları dedi doktor. Amh testim 1,80 fsh ım 9,83 çıkıyor. Transvaginal usg de endometrium kalınlığı 4,5 mm. Sol overde solid mural nodülü olan 21,5x13,5 mm boyutunda komplike kist izlendi. Sağ over normal.Neovaskülarizasyon izlenmedi. Korpus Posteriorda 21,5x14 mm boyutunda subseröz myom var deniyor. Pelvik mr çektirmemi söyledi doktor. Bu kistime daha önce çikolata kisti demişlerdi. Tümor markerlarım şöyle;
Afp 1,52.
ca-125: 25,4.
ca 15-3: 5,3
ca19-9: 8,9
CEA: 0,90
Hocam bu durumda ne yapmalıyım? Bebek şansım nasıl? Sevgiler....

AMH değerinize göre; yumurtalık - over rezerviniz yaşınızla bağlantılı olarak azalmaya başlamış. Yaklaşık 2 cm lik subseröz myomunuzun şimdilik bir önemi yok. So overde tarif edilen komplike kist, endometrioma - çikolata kistidir. Tüm bu bulgulara göre; yumurtalık - over rezerviniz daha da azalmadan, endometrioma ve tek tüpünüzün kapalı olması nedeni ile, eğer rahim içi boşluğunuz da denildiği gibi normal ve gebelik için yeterli ise, tüp bebek tedavisi yaptırmanızı öneririm. Bizim gibi bu konuda tecrübeli bir hekimin tedavisine girmelisiniz.
Saygı ile.
Doç. Dr. Muammer Doğan
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
İzmir cad. 33/4 Kızılay-ANKARA
0 / 312 / 4198838 – 4198747
www.muammerdogan.com/
www.facebook.com/.../
twitter.com/drmuammerdogan
Alıntı
#3 zeynep 02-10-2014 13:13
Hocam tekrar merhaba. Hocam ben amh sonucumu size daha önce de sormuştum...son ucum 1,80 ve yaşım 33.. Siz daha önce bu değerin normal sınırlar içerisinde olduğunu söylemiştiniz ama şimdi azalmaya başlamış dediniz acaba fsh ım 9,83 civarlarında gezindiği için mi böyle söylediniz? Şu an bir doktorum var o bana amh da 1 ve üzeri değerler bizim için yeterli ve iyidir dedi... Fsh için ise 10'un altı normaldir dedi. Kafam karıştı açıkcası. Ben 2 kere klomen kullanarak aşılama oldum tutmadı şimdi de iğneli aşılama deneyecekmiş 2 sefer doktorum... Sizce hemen tüp bebek mi yapmalıyız çünkü bana onu tavsiye etmişsiniz bir önceki sorumda. Hemen menepoza girmem değil mi hocam? Tekrar yazayım Sağ tüpüm tıkalı solumda ise çikolata kistim var 2 cmlik...Tabi miyomda var... Sevgiler hocam...
Alıntı
#4 Dr. Muammer DOĞAN 02-10-2014 20:08
Alıntılandı zeynep:
Hocam tekrar merhaba. Hocam ben amh sonucumu size daha önce de sormuştum...sonucum 1,80 ve yaşım 33.. Siz daha önce bu değerin normal sınırlar içerisinde olduğunu söylemiştiniz ama şimdi azalmaya başlamış dediniz acaba fsh ım 9,83 civarlarında gezindiği için mi böyle söylediniz? Şu an bir doktorum var o bana amh da 1 ve üzeri değerler bizim için yeterli ve iyidir dedi... Fsh için ise 10'un altı normaldir dedi. Kafam karıştı açıkcası. Ben 2 kere klomen kullanarak aşılama oldum tutmadı şimdi de iğneli aşılama deneyecekmiş 2 sefer doktorum... Sizce hemen tüp bebek mi yapmalıyız çünkü bana onu tavsiye etmişsiniz bir önceki sorumda. Hemen menepoza girmem değil mi hocam? Tekrar yazayım Sağ tüpüm tıkalı solumda ise çikolata kistim var 2 cmlik...Tabi miyomda var... Sevgiler hocam...

Daha önce söylediğim gibi; AMH değeriniz 2-4 arası olması normal sınırlarda kabul edilir. Sizin başka hiçbir sorununuz yoksa ve sadece AMH değerinize göre yorum yapılacaksa, AMH değeri 1.8 normal sınırlarda olarak değerlendirileb ilecekken, endometrioma ve tek tüpünüzün kapalı olması nedeni ile, tüp bebek tedavisi yaptırmanızı önerdim. Zaten iğne ile aşılamanın,; sizin iki tüpünüz açık, eşinizin sperm değerleri en üst düzeyde ve endometriomanız olmasa bile maksimum gebelik olasılığı % 15 dir. Sizin sadece AMH değerinize göre yorum istemenizle, diğer bulgularla birlikte yorum istemeniz farklı yorumlara yol açıyor. Ama sizi daha yakından bildiği için, yine de sizi takip eden doktorunuzun tedavisine uymanız gerekiyor.
Saygı ile.
Doç. Dr. Muammer Doğan
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
İzmir cad. 33/4 Kızılay-ANKARA
0 / 312 / 4198838 – 4198747
www.muammerdogan.com/
www.facebook.com/.../
twitter.com/drmuammerdogan
Alıntı