40 yaş üzeri veya daha önce başarısız tüp bebek denemeleri olan, embriyoları yavaş veya kötü kalite gelişim gösteren, FSH hormonu yüksek veya yumurta gelişimi için gonadotropinler verildiğinde bu ilaçlara az yanıt veren hastalara uygulanabilir. Adetin 21. günü rahim içinden alınan çok küçük bir endometrial doku parçası laboratuarda ayrıştırıldıktan sonra, hastanın kendi  serumu ile kültür ortamı sağlanır. Kullanılacak hücreler yeterli sayıda çoğaltıldıktan sonra dondurulurlar.

kokultur1

Hasta tüp bebek tedavisine alınıp yumurta toplama işlemi (OPU) yapıldığında, dondurulmuş örnekler çözülür ve işlemin adının kaynaklandığı ko-kültür- yapay rahim içi dokusu, embryoların bundan sonra gelişmelerine devam edecekleri bir ortam olarak hazırlanmış olur. Bu konuyu biraz daha ayrıntılandırırsak; tüp bebek işlemi yapılıp toplanan yumurtaların sperm ile döllenmeleri kesinleştirildikten sonra, oluşan embriyolar transfer işlemine kadar ko-kültür (yapay rahim) dokusu içinde gelişmelerini sürdürürler.

kokultur2Bu uygulamayla hastanın kendi rahim içi zarı (endometrium) hücreleri kullanılır. Dolayısıyla, başka kişi kaynaklı alınabilecek her tür bulaşıcı infeksiyon ajanının (hepatit veya AIDS virüsü vb) alınma riski yoktur. Ko-kültürdeki  endometrial hücrelerin embriyo gelişimine herhangi bir zararı olmadığı gibi, embryo gelişiminin devamlılığına da yararı vardır.
Ko-kültür ortamındaki embriyoların rahim içi zarı hücreleri ile erken başlayan ilişkisi, embryonun gerçek rahim duvarı ile karşılaşmasından önce onu erkenden tanıması avantajını getirmektedir. Ko kültür sıvısı içerisindeki büyüme faktörleri, protein içerik ve besleyici maddeler embryonun gelişimi için ekstra bir destek olanağı sağlarlar. Bu uygulama ile gelen bir diğer yararlı süreç; embryonun ko-kültür ortamında kaldığı süre içerisinde ortam içerisinde oluşan embryo için zararlı metabolitlerin, ortamdaki antioksidanlar tarafından embryo çevresinden uzaklaştırılmasıdır. Ayrıca tüp bebek işlemlerinde kullanılan standart laboratuar medium sıvılarında adı geçen büyüme faktörleri veya proteinlerin oranları sınırlı miktardadır. Özellikle tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında daha da önemli olan bu dezavantajı yine ko-kültür ortamı ile aşmak olasıdır.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile