Tüp bebek tedavilerinde asıl amacımız; iyi kalite embryoyu, transfer edildiğinde gebeliğin oluşması için en uygun zamandaki (endometrial reseptivite – embryoyu kabul edebilirlik) rahim içi zarına – endometriuma  transfer ederek, en yüksek gebelik oranını sağlamaktır. Rahim içi zarının embryoyu kabul ettiği dönem; yumurtlamadan, yani yumurtlamayı sağlayan LH hormonu artışından sonraki 3-6 gündür. Bu dönem dışında embryonun rahime tutunması ve gebeliğin oluşması olanaksızdır.

 

  

 

 

Tüp bebek tedavisinde; yumurtaların gelişimini sağladıktan sonra çatlatma iğnesi yapıp, bundan 33-36 saat sonra yumurtaların toplanması (OPU) işlemini yapıyoruz. Bu sırada yumurtlamayı sağlayan LH, ve yumurtalıklardaki folliküllerden salgılanan progesteron hormonlarında artış olmaktadır. Progesteronun birincil görevi; yumurtalar toplandıktan 3-5 gün sonra yaptığımız embryo transferinde, transfer ettiğimiz embryoların rahime tutunup gebeliğin oluşması için rahim içi zarını hazırlamak ve yukarıda sözünü ettiğimiz endometrial reseptiviteyi arttırmaktır. Biz de hastalarımıza yumurta toplaması sonrası, yumurtalıklardan salınana ek olarak progesteron hormonu içeren ilaçları bu amaçla veriyoruz.  

 

Kadınların çoğunda embryonun rahime tutunma dönemi (reseptif dönem) LH artışından 3-6 gün sonra olsa da, tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları olan kadınların incelenmesinde bu reseptif dönemin farklı olabildiği saptanmıştır.  Yani bu hasta grubunda neden; embryo transferinin rahim içi zarının gebeliğe uygun - reseptif olmadığı dönemde yapılmış olması olabilir.

Bu düşünceden hareketle geliştirilen ERA (Endometrial Receptivity Assay)  Testi’ nde; rahim içi zarının gebeliğe uygun zamanının daha net saptanması amaçlanmaktadır.

Bu testi tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan (3 tüp bebek denemesi yapıp, toplamda en az 4 kaliteli embriyotransfer edilmesine karşın gebe kalamayan hasta grubu) nedenlerin araştırılmasında başka neden bulamadığımız hastalarımıza uygulamaktayız.

Testi tüp bebek tedavisi başlanacak dönemden önceki aylarda yapıyoruz.

 

ERA Testinin Yapılışı

Kişinin doğal siklusunda adetin yaklaşık 10-11. gününde yumurta gelişiminin izlenmesine başlanır. Gelişen yumurta yaklaşık 15-16 mm olduğunda, günlük kan LH hormonu düzeyleri ölçülür. Böylece LH artışını ve bu artışın en yüksek düzeye çıktığı günü saptamak mümkün olmaktadır. En yüksek LH düzeyinin saptandığı gün 0. gün sayılmakta, 7. Gün e gelindiğinde özel bir kanülle rahimin fundus bölgesinden biyopsi alınmaktadır. Hormonla uyarılmış (hormon replacement therapy) sikluslarda ise; progestron hormonunun verilmesine başlanılmasından 5 gün sonra biyopsi alınır. Alınan bu örnek özel taşıma tüplerine konularak incelemeye gönderilir. Örnek rahim içi zarının gebeliğe uygun olup olmadığını gösterecek yaklaşık 240 gen açısından incelenecektir.  Test yaklaşık 20 günde sonuçlanmaktadır.

 

Test sonucu; ya reseptif (endometrial reseptivite gebelik oluşumu için uygun dönemde) ya da non reseptif (endometrial reseptivite gebelik oluşumu için uygun dönemde değil) şeklinde çıkmaktadır.  

Eğer sonuç reseptif çıkmış ise; hastamızda tüp bebek tedavimizde embryo transferini her hastamıza yaptığımız gibi, yumurta toplanması sonrası 3-5. gün yapabiliriz demektir.

Ama sonuç uygun değil (non reseptif) şeklinde rapor edildi ise, daha sonraki aylarda uygun günün belirlenmesi için yeniden testler yapılması gerekmektedir. Bu nedenle bu hasta grubumuzda tüp bebek tedavisindeki embryo transferini yumurta toplanması sonrası 3-5. gün değil, testin belirlediği günde (rahim içi zarının embryoyu kabul edeceği – reseptif gün) yapmaktayız. Bazen sonuç pre-reseptif (duyarlılık öncesi) veya post-reseptif (duyarlılık sonrası) gibi farklı tarzlarda rapor edilebilmektedir. Bu durumda; yeni biyopsiler almadan, belirlenen günden 1-2 gün önce veya 1-2 sonra embriyo transferini gerçekleştiriyoruz.

 

Sonuçta ERA testi, tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları olan ve araştırmalarımızda başka neden bulamadığımız hastalarımızda, kişinin embryo transferinin kendine özgü zamanlamasını belirleyerek, bu zor hasta grubunda bize yeni bir alternatif sunmaktadır. 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar   

#1 Sp 15-01-2017 16:38
Mrb küretaj sonrası endometriumun hasar görüp görmediği bu testle anlaşılabilir mi veya bu teste alternatif başka bi yöntemle öğrenilebilinir mi?hsg bu konuda güvenli bilgi verir mi
Alıntı
#2 Dr. Muammer DOĞAN 16-01-2017 09:40
Alıntılandı Sp:
Mrb küretaj sonrası endometriumun hasar görüp görmediği bu testle anlaşılabilir mi veya bu teste alternatif başka bi yöntemle öğrenilebilinir mi?hsg bu konuda güvenli bilgi verir mi

Era testinin endometriumun hasarlanmasının anlaşılması ile hiçbir ilgisi yoktur. Bu konuda en uygun yaklaşım, bu tip hastalarımıza uyguladığımız ofis histeroskopisi işlemidir.
Saygı ile.
Doç. Dr. Muammer Doğan
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
İzmir cad. 33/4 Kızılay-ANKARA
0 / 312 / 4198838 – 4198747
www.muammerdogan.com/
www.facebook.com/.../
twitter.com/drmuammerdogan
Alıntı