TÜP BEBEKTE AKUPUNKTUR KULLANIMI MUCİZE YARATIYOR MI ?

Akupunktur; özel iğnelerin ciltteki meridyen denilen enerji kanallarına batırılması şeklinde yüzyıllardır Çin’ de birçok hastalık için kullanılıyor. Tüp bebek tedavilerinde de akupunktura ilgi, son 10-15 yıldır  giderek artmakta. (http://www.muammerdogan.com/tup-bebek-tedavisi-ve-akupunktur)

 

ivf and acupuncture ile ilgili görsel sonucu

 

Tüp bebek tedavisi sırasında akupunktur  uygulanırsa; ‘ ‘ follikül gelişimi, yumurta kalitesi ve implantasyon oranları olumlu yönde etkilenir ” düşüncesi  gerçekten doğru mu ?

Akupunktur ile ultrasonografik ölçümlerde rahim kanlanmasının arttığı ama yumurtalık kanlanmasında bir değişiklik olmadığı saptanmıştır.

Yapılan yayınlar; tüp bebekte embriyo transferi sırasında yapılan akupunkturun, embriyonun implantasyon – rahme yapışma potansiyelini ve gebelik başarısını arttırabileceğini gösteriyor. Ama ilaçlarla yumurta geliştirme sürecinde akupunktur uygulanması; follikül gelişimi, yumurta kalitesi veya endometrial kalınlık üzerinde bu olumlu etkiye sahip değil.

İşte bu nedenlerle; özellikle embriyo transferi günü akupunktur yapılmasını, tüp bebek tedavisini tamamlayıcı bir işlem olarak ve mucizevi etkiler beklememek kaydı ile hastalarıma teklif etmekteyim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*