TÜP BEBEK AŞAMALARI NELERDİR ?

Tüp bebek tedavisinin;

– Yumurtalıkların İlaçlarla Uyarılması

– Yumurtaların Toplanması (OPU)

– Erkekten sperm örneği alınması

– Laboratuvar İşlemleri (yumurtaların döllenmesi, ve embriyo gelişimi)

– Embriyo Transferi gibi aşamaları vardır.

http://www.muammerdogan.com/tup-bebek-ivf-mikroenjeksiyon-icsi

Peki tüp bebek tedavisi nasıl yapılır

– YUMURTALIKLARIN UYARILMASI aşamasında; hastaya yumurtlama sağlayan ilaçlarla yumurtalıklarında gelişebildiğince çok follikül geliştirmeye uğraşıyoruz. Uygulanacak protokole; hastanın yaşına, hormon değerlerine ve geçmiş bilgilerine bakarak karar vermekteyiz. Bu süreçte hastaya belli aralıklarla vajinal ultrasonografi ve hormon testleri yapılmaktadır. Ultrasonografide yumurtalıklarda 17-20 mm boyutlarında en az  3 veya daha fazla follikül geliştiğinde, yumurtlamayı tetikleyici iğne – hCG yapılmaktadır. HCG’ den yaklaşık 33- 36 saat sonra anestezi altında yumurta toplama işlemi uyguluyoruz.

– YUMURTA TOPLAMA (OPU) işlemi; kısa süreli genel anestezi ve vajinal ultrasonografi ile, yumurtalıklardaki folliküllere özel iğnelerle girilerek,follikül içindeki sıvı boşaltılarak yapılmaktadır.

–  Sonra hastanın eşinden SPERM ÖRNEĞİ ALINIR. Eğer ejekülatta sperm olmaması durumu azoospermi varsa, erkekten PESA / MESA / TESA / mikro TESE gibi yöntemlerle testis veya epididimden sperm alınır.

http://www.muammerdogan.com/tup-bebek-tedavisinde-erkekte-uygulanan-yontemler

Sperm yıkama ve hazırlama işlemleri yapılır. Önceden dondurulmuş sperm veya testis dokusu varsa bunlar yumurta toplama günü çözdürülerek mikroenjeksiyon için hazırlanır.

mavi

– LABORATUVARDA; seçilen sperm (gerekirse IMSI ile) http://www.muammerdogan.com/imsi hareketsizleştirildikten sonra – mikroenjeksiyon ICSI iğnesine çekilir. Bu iğne ile yumurtanın içine girilir ve tek sperm yumurta sitoplasmasına bırakılır. Mikroenjeksiyondan sonra yumurtalar inkübatör dediğimiz cihazların içine yerleştirilir. İnkübatörlerde yumurtalar, içinde beslenme ve büyümeleri için gerekli maddeler içeren media sıvıları içinde beklerler. İnkübatörler; embriyoların bölünme ve büyümesi için gerekli ısı, nem ve gaz konsantrasyonlarını belli bir seviyede tutan, ana rahminin ortamını taklit eden cihazlardır. Döllenen yumurtalar – embriyolar 2-6 gün süreyle inkübatörde tutulurlar. En iyi kalitedeki 1-2 embriyo bu sürenin sonunda rahime  TRANSFER EDİLİR. Eğer geriye saklanabilecek kalitede embriyo kalırsa bunlar, vitrifikasyon yöntemi ile dondurulup saklanabilir. Embriyo transferinden 12-13 gün sonra kanda beta hCG değeri bakılarak gebelik araştırılır. Eğer gebelik varsa, bundan 2 hafta sonra ultrasonda gebelik kesesine bakılma ve gebelik takibi süreci başlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*