EMBRİYO TRANSFERİ SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİ ?

Hastalarımız embriyo transferinden sonra gebelik şanslarının artması için yapmaları gerekenleri sıklıkla soruyorlar.

Öncelikle gebelik şansını azaltabilecek olumsuz alışkanlıklardan (sigara, alkol) uzak durulmalıdır.

Embriyo Transferi – Tüp Bebek Transferi

Halk arasında tüp bebek transferi denilen embriyo transferinde embriyoları rahim içi boşluğuna veriyoruz. Embriyoları kateterle açılıp kapanma kapasitesi olan boşluğa transfer ettiğimizde, boşluğun duvarları birleşerek bir nevi kapanmaktadır. Bu nedenle; transfer sonrası istirahat etmenin veya hemen aktivasyona başlamanın, tutunma olasılığı üzerine etki etmemesi gerekir. Çalışmalarda; tüp bebek transferi sonrası kısa (1 saat veya az) veya uzun (24 saat veya fazla) süreli yatak istirahatinin gebelik olasılıkları benzer çıkmaktadır. Embriyo transferi sonrası hemen ayağa kaldırılan hastalarla, yarım saat sonra kaldırılanlar arasında gebelik oranları benzerdir. Hatta uzun süreli yatmanın stres ve endişeyi arttırarak olumsuzluk yaratabileceği de gösterilmiştir. Ama, hastalarımızı psikolojik destek için embriyo transferi sonrası 1 saat yatırıyoruz. Uzun süreli yatak istirahatinin söylediğimiz nedenlerle olumsuz etkilerinin de olabileceği unutulmamalıdır.

 

 

Embriyo transferi sonrası cinsel ilişkide bulunan ve bulunmayan hastalar arasında gebelik oranları açısından fark gösterilememiştir.  Hatta bir çalışmada embriyo transferi sonrası iki gün içinde cinsel ilişki kuran hastaların gebelik oranlarında artış saptanmıştır. Bunda sperm sıvısındaki bağışıklık maddelerinin, rahmin embriyoyu reddetme olasılığını azaltması etken olabilir .

Büyümüş yumurtalıklarda hele ki OHSS (ovaryan hiperstimülasyon sendromu) gelişmiş ise, cinsel ilişki mekanik olarak yırtılmalara veya kanamalara yol açabileceği için, embriyo transferi sonrası cinsel ilişki kurulmamasını öneriyorum.

Çalışmalar tüp bebek transferi sonrası izin kullanmanın gebelik oranlarında artış yaratmadığını göstermektedir.  Hatta çalışmamanın kişide stres ve endişe yaratarak daha fazla olumsuzluk yaratabilmesi de mümkündür. Embriyo transferi sonrası; yalnız bir çevre, çevreden alınabilecek pozitif desteğin olmaması bu streste etkendir. Ama stresli veya toksik kimyasallara maruz kalınan işlerde çalışan hastalara izin önerilebilir.

Tüp bebek transferi sonrası yapılan ağır spor, yapmayan gruba göre gebelik oranlarında azalma ve düşük riskinde artmaya neden olabilmektedir. Bunda mekanik sarsıntının rahime yapışma sürecindeki embriyoyu yerinden oynatması etken olabilir. Bu nedenle embriyo transferi sonrası ağır spordan kaçınılmalı, yürüyüş gibi hafif egzersizlerle yetinilmelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*