İLERİ YAŞ İNFERTİLİTESİNDE TEDAVİ VE ÇÖZÜM YOLU NE OLMALIDIR ?

İLERİ YAŞ İNFERTİLİTESİNDE TEDAVİ VE ÇÖZÜM YOLU NE OLMALIDIR ?

Kadın yaşı 40 – 43 arasında, yani gebelik için ileri yaş kabul edilen dönemdeyken, yumurtlamayı arttırıcı ilaçlarla aşılama yapılıp yapılmamasına bakılmaksızın siklus başına gebelik oranı maksimum % 2 – 3′ dür. Aynı ileri yaş grubunda klasik tüp bebek tedavisinde ise gebelik oranı 6 – 8 kat daha fazla.

İLERİ YAŞ İNFERTİLİTESİNDE TEDAVİ VE ÇÖZÜM YOLU NE OLMALIDIR ?Çoğu olguda embriyonun rahime yapışıp gebeliğin olması, spermin dölleme gücündense, yumurtanın normal kromozomal yapısı ile (ploidi) ilgilidir. Kadın yaşı arttıkça yumurta kromozom sayılarında anormallik (anöploidi) olasılığı artar. Bu anormallik oranı; 30′ lu yaşlarda % 50 civarındayken, gebelik için ileri yaş kabul edilen kırklı yaşlarda % 80′ in üzerine çıkmakta, hatta yaş 43’ün üstünde ise; her 10 yumurtanın en fazla 1 tanesi normal – öploidik kromozomal yapıda olmaktadır. Ayrıca 40 yaş ve üstü ileri yaş döneminde; yumurta rezervinde, yumurtlamada ve tedavide verilen ilaçlara cevapta da belirgin azalma görünür.

Tüm bu nedenlerle; özellikle daha önce doğum yapmamış, gebelik için ileri yaş kabul edilen 40 – 43 yaş arası kadın grubunda, ilk tedavi seçeneği tüp bebek tedavisi olmalıdır. Yapılacak tedavide bizim de kullandığımız aşağıdaki yönetimin tercih edilmesi başarıyı arttıracaktır:
* Ovaryan stimülasyon protokolünü hastaya özgü yapmak.
* Embriyo bankası – havuzu ile embriyoları biriktirmek. (http://www.muammerdogan.com/embriyo-bankasi-ileri-yas-kadinda-tup-bebek-tedavisi)
* Transfer edilecek embriyoların kromozom yapısını PGS (preimplantation genetic screening) (NGS – Next generation gene sequencing – Yeni nesil sekanslama) ile belirlemek. (http://www.muammerdogan.com/tup-bebek-ve-genetik)
* Normal kromozom yapısında çıkan 1- 2 embriyoyu tekrarlayan sikluslarda transfer etmek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*